Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sowczycach

Wtorek, 2024-03-19

Imieniny: Aleksandryny, Józefa

Dzień Życzliwości

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z 1973r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, nie budują. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny. Oryginalna nazwa święta brzmi Hello World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hello” („cześć”) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

Dzień Życzliwości i Praw Dziecka w naszej szkole został zrealizowany w ramach projektu: "Uczniowie z Gminy Olesno razem przeciwko zjawiskom patologii"- program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem Bezpieczniej im.Wł.Stasiaka w 2016r."

Atrakcje na przerwach:

1) TV PSP Sowczyce: pozdrów koleżanki, kolegów i nauczycieli

2) Fotobudka: zrób sobie radosne i zabawne zdjęcie

Lekcja 5 i 6:

1) Projekcja krótkiego, ale dającego do myślenia filmiku pt. "Dobro wraca"

2) Aleja Życzliwości: ułożenie i zapisanie na kolorowych kartkach rymowanek i wierszyków o potrzebie życzliwości i zamieszczenie ich na drzwiach swoich klasopracowni

3) Drzewko Życzliwości: uczniowie na kolorowych listkach z papieru zapisują życzliwe słowa o kolegach i koleżankach ze szkoły, pozdrowienia, itp. a następnie zawieszają je na przygotowanym drzewku

4) Quiz o Prawach Dziecka na SQULI

5) Poczestunek: pączki, soczki i bomba witaminowa w postaci owoców

6) Wspólne rozgrywki- gry planszowe.

Opiekun SU: Sabina Skowronek